Blog starostky


Krásný adventní čas

Za okny se na nás sype první sněhová nadílka, o víkendu jsme zapálili první svíčku na adventním věnci, máme tu adventní čas. Tak jako je letos zvláštní téměř všechno, je a bude poněkud netradiční předvánoční, období.

O prvním adventním víkendu jsme byli po léta zvyklí se potkávat na vánočním jarmarku ve Viktorce. Byla to z velké části iniciativa želešické základní a mateřské školy. Děti měly vždy pro své rodiče a kamarády, ale i babičky, dědečky a ostatní návštěvníky připraven vánoční program plný koled a říkadel a také spoustu vlastních výrobků, které se mohly a často staly překvapením pod vánočním stromečkem. Svými výrobky, perníčky, vánočními ozdobami, svícny často přispěli i další šikovní občané Želešic. Kdo chtěl, mohl přispět na dobročinné účely, třeba opuštěným zvířatům v útulcích. Nouze nebyla ani o voňavý čaj, vánoční punč, nebo svařák. Zkrátka příjemné odpoledne, ve kterém jsme se mohli přenést do předvánoční atmosféry.  A vyvrcholením takového odpoledne bylo rozsvícení vánočního stromu.

 

V loňském roce probíhala rekonstrukce nádvoří Viktorky, a tak se rozsvěcení vánočního stromu přesunulo k cukrárně a vinotéce U Kulaté a atmosféra nebyla o nic méně slavností, než v jiných letech a modře se rozzářil vysoký smrk naproti cukrárny.

Letos jsme se těšili, že se vrátíme na nové nádvoří ve Viktorce. Smrk, který jsme na nádvoří Viktorky tradičně rozsvěceli už sice na svém místě nestojí, ale chtěli jsme předvánoční dění vrátit znovu sem.  Jenže, bohužel. Bohužel říkáme v letošním roce už po několikáté a vůbec nás to netěší. Ale bohužel to znovu nevyšlo. Příčinu známe všichni, provází nás skoro celý rok a obávám se, že nás ještě nějakou dobu provázet bude.

A tak jsme pouze rozsvítili velký vánoční strom u cukrárny. Bez jarmarku, bez koled, bez svařáku, a hlavně bez vždy příjemného setkání se s přáteli a kamarády. Vždyť právě to dělá obec obcí, a právě to vytváří tu pravou předvánoční atmosféru. Chtělo by se říci atmosféru, kdy se lidé na chvíli zastaví při každodenním shonu. Letos jsme se možná někdy zastavili více než jsme chtěli, tak zůstaňme jednoduše jen u předvánoční atmosféry.  To určitě není málo. Přejeme vám ji všem, alespoň u vás doma, mezi vašimi blízkými. Věříme, že se snad budeme moci letos ještě vzájemně potkat a pozdravit, i když to nebude na žádné organizované akci. Zároveň věříme, že se v příštím roce vrátíme do lepších časů a vánoční strom zase rozsvítíme společně.

Krásné Vánoce, milí Želešáci.

 

Magda Kvardová, starostka obce

Roman Veselý, místostatosta obce