Blog starostky


Rozmarné léto je za námi

Prázdniny utekly jako voda. Té jsme si v letošním létě užili víc, než jsme byli zvyklí v několika letech a létech předchozích a skoro by se chtělo říci, že se příroda vrátila do normálu. Takto to přece bývalo. Nebudu se pouštět do žádných rozborů a hodnocení, proč to tak je, od toho jsou tu určitě povolanější. Toto léto bylo prostě rozmarné. Věřím, že zbylo dostatek dnů krásných a slunečných, ve kterých jste si dokázali užít letní pohodu, maximálně si odpočinout, poznat nová místa a třeba najít nové přátele, byť bylo cestování v porovnání s předchozími prázdninami poněkud komplikovanější. 

Snad k vaší letní pohodě přispěla i obec. Připravili jsme pro vás tradiční letní kino. Bohužel tomu prvnímu na hřišti letošní počasí úplně nepřálo. Sice se obešlo bez deště, ale temné mraky průběhu celého dne dvakrát do kina nelákaly. I tak se pod přístřešky hospůdky na hřišti sešlo diváků dost a slunečné počasí si užili alespoň na plátně v letní komedii. Druhé kino jsme již podruhé přivezli do Viktorky. Počasí téměř bez vady, film věhlasný, herci z nejslavnějších. Diváků přišlo dost, ale letní komedie táhnou více. Na příští rok už máme nápad, nechte se překvapit.  Určitě krásným letním zážitkem je i tradiční žehnání květin. I letos prostory želešického kostela doslova rozkvetly a mohli jsme obdivovat půvab těchto pomíjivých, ale o to krásnějších obrazů.

Na poslední prázdninovou neděli jsme se rozhodli pozvat do „letňáku“ děti. Neproběhlo tradiční pálení čarodějnic, neuskutečnil se dětský den, nebyly hodové pouťové atrakce, tak jsme pozvali děti a rodiče do kina. Myslím, že se příběh ježka Sonica líbil. A aby to nebylo líto těm menším, připravili jsme pro ně ve Viktorce divadelní představení plné písniček z populárního Večerníčku o Včelích medvídcích a taky skákací hrad. I tentokrát si s námi počasí hodně pohrávalo, ale zvládli jsme to mezi dešti a domnívám se, že to pro všechny bylo příjemně strávené odpoledne, případně večer.

Když byla řeč o hodech. Ty mají po svém obnovení v Želešicích za sebou deset ročníků. To už se určitě dá hovořit o tradici. Z pořádání hodového veselí se postupně vytratila původní parta, ale dokázala pozitivně nakazit (ano, já vím :-)) mladší kamarády a ti nadšeně pokračují. Letos jim do toho vstoupila hygienická opatření a hlavní hodové veselá vzalo za své. Jsem moc ráda, že to stárci nevzdali a připravují pro nás všechny alespoň „Stárkovskou zábavu“ která proběhne 11. září ve Viktorce. Tradiční „půlnočko“ prý znovu bude stát za to. A pršet tentokrát určitě nebude. A i kdyby. 

Dnes nám začal nový školní rok. A tak trochu symbolicky … od rána pršelo. A jelikož pršelo, nemohlo se uskutečnit plánované zahájení školního roku na školním hřišti. A tak se muselo zvolit řešení náhradní. Doufejme, moc bych si to přála, že to byla na dlouho jediná komplikace a že školní rok bude probíhat tak jak jsme zvyklí z předchozích let, nikoli tak, jak tomu bylo na jaře roku letošního. Vím, že nová paní ředitelka, Mgr. Jana Cacková, věnovala se svým týmem mnoho úsilí, aby byli připraveni i na nepříznivé scénáře, ale přeju všem, aby nemusely být použity a pokud ano, tak jen velmi omezeně. Přeju všem, zejména těm, kteří jsou do školy poprvé, ať je škola baví.