Rozcestník

Velikost textu:

Aktuality

01. 04. 2020

Jak vypadá učení z domu?

Paní učitelka Aneta Adamcová, třídní učitelka 1. třídy ZŠ a MŠ Želešice se podělila se čtenáři brněnského Deníku.cz se svými postřehy a zkušenostmi s výukou v době, kdy se se svými žáky, prvňáčky nemůže vídat ve školní třídě. Velmi rádi odkaz na článek zprostředkováváme: https://tinyurl.com/qk89peo


 


Zpověď učitelky želešické školy: Jak vypadá učení z domu?

Učitelka želešické základní školy Aneta Adamcová popsala, jak děti učí z domu.

Píše se 10. března 2020, vedení školy nám oznámilo, že od zítřejšího dne bude škola zavřená. Budeme učit děti na dálku. Samozřejmě jsem situaci okolo Covid-19 sledovala v televizi, tušila jsem, že se takováto situace blíží. Jako každý člověk jsem měla strach o své rodiče, své blízké i o samu sebe.

Zároveň mi dělali vrásky na čele moji prvňáčci. Bylo mi jasné, že stávající situace zabere více než dva týdny. Ale jak vše probrat, vše zvládnout, které učivo je opravdu důležité, jak budu děti kontrolovat? To i jiné otázky mi naskakovaly v hlavě.

A přišel první den, rodičům jsem napsala čísla stránek a cvičení, která mají s dětmi probrat. U některých cvičení jsem napsala krátký komentář o tom, jak mají postupovat při řešení. E-mail jsem odeslala rodičům, ale vůbec jsem se svou prací nebyla spokojená. Hlavně proto, že vím, jak těžká práce s prvňáčky je. Látka sice náročná není, ale děti v tomto věku potřebují pomoc od rodičů, zadání si nepřečtou, pokud ano, ne všichni mu rozumí.

Zároveň vím, jak je vazba učitele na prvním stupni, hlavně v první třídě, silná. Přemýšlela jsem tedy, jak dále postupovat. A napadlo mě, že budu dětem natáčet krátká videa, kde jim některá cvičení vysvětlím, ukážu, jak písmenko psát. Do prvního natáčení jsem se pustila s odhodláním a nadšením, byť nejsem zrovna technický typ.

Video jsem nejprve rodičům zasílala na e-mail prostřednictvím úschovny, což některým rodičům a prarodičům činilo problémy a zároveň to bylo zdlouhavé. Jedna maminka přišla s nápadem nahrávat videa přes youtube. A bylo to! Teď rodičům svých žáků zasílám krátká videa. Děti mě vidí. Zadání si mohou pustit několikrát. A rodičům ušetřím alespoň trochu práce.

Musím říct, že se mi tato cesta osvědčila. Od rodičů dostávám milé zprávy každý den. A jsem za ně moc ráda, neboť poslední dobou slyším kolem sebe, že učitelé sedí doma a jejich práci odvádí rodiče. Vím, že učitelé jsou různí, někdo možná žáky zahlcuje, či jen vypisuje stránky a cvičení, která se mají doma probrat.

Ale věřte, že na naší škole se vyskytuje spousta učitelů, kteří tvoří dětem různé pracovní listy, prezentace, nebo se s nimi spojují pomocí videohovorů. A dělají to proto, aby dětem pomohli učivo zvládnout. Všichni, nebo alespoň většina z nás, víme, jak těžká tato situace je, kolik práce a starostí rodiče mají. Proč jsem tuto výpověď psala? Třeba si ji někdo přečte a zamyslí se, nebo někomu udělá radost. Každá pozitivní zpráva nás motivuje pro vymýšlení nových věcí.

Rodičům mých prvňáčků moc děkuji za každou fotku spokojených dětí, za fotky výtvorů, písankových stránek. Doufám, že jsem touto zprávou inspirovala některého učitele, který se třeba odhodlává pro podobnou metodu výuky. Já sama se teď od ostatních kolegů také hodně inspiruji. Mějte se krásně, buďte na sebe opatrní. Ať vše brzy zvládneme!

ANETA ADAMCOVÁ
třídní učitelka 1. třídy ZŠ a MŠ Želešice

Zdroj: https://brnensky.denik.cz/ctenar-reporter/zpoved-ucitelky-zelesicke-skoly-jak-vypada-uceni-z-domu-20200401.html

dopisObecní úřad Želešice

ul. 24. dubna 16
Želešice, 664 43

E-mail: zelesice@zelesice.eu
Tel./Fax: 547 217 527

Po 8.00 | 17.00
St 8.00 | 17.00

Čas poslední aktualizace: 04.08.2020 v 23:59

Vyrobeno v Origine

Nahoru

VYHLEDÁVÁNÍ

Levé menu