Rozcestník

Velikost textu:

Aktuality

09. 08. 2021

Třídění jedlých olejů v domácnosti

Otázka „Co třídit?“ se zdá být jednoduchá. Jako první většinu napadne smažení nebo fritování. A to my doma neděláme, takže nás se třídění oleje netýká... OMYL!


Většina produkce odpadního oleje v domácnosti nepochází ze smažení či fritování.Přinášíme vámpřehled dalších potravin či pokrmů, ve kterých najdete olej či tuk vhodný ke třídění. Příště se rozhlédněte doma nebo při nákupu, amožná budete překvapeni kolik oleje kolem vás je.

Například nakládaný hermelín či jiné druhy sýrů naložené s chilli, česnekem nebo zeleninou. Vždy jsou potopené v oleji. A právě olej zajistí prolnutí chutí, vytvoří také prostředí ke zrání a díky tomu si můžeme správně vyzrálý hermelín i natřít na chleba. Ať užlahodné sýry kupujete nebo sami nakládáte, zbylý olej ze skleničky,kyblíku i z použitých talířku patří do olejové popelnice! A neního málo. Mezi oblíbence patří i sušená rajčata. I ta se prodávají naložená v oleji. Zde slouží jako konzervant a pomáhá rozvinoutchuť a vláčnost. Ať už je připravujete jakkoliv, vždy po nichzůstane dost oleje ideálního k vytřídění. Stejně je na tom salátová zálivka, ta může být na olejové bázi a pokud vám v míse zbude, šup s ní do lahve k třídění oleje. Jakákoliv nakládaná zelenina v oleji–česneky, papriky, chilli papričky a další. Zde všude lze posbírat značné množství oleje a každá kapka se počítá. K naloženído oleje se hodí také hříbky. Olejový nálev je stejně populární jako sladkokyselý či slaný. Olej můžete slít do PET lahve i pokudobsahuje drobné kousky hub či zeleniny. Další jsouolivyačkoliv se z nich lisuje především prvotřídní olej, ten se dá třídit také,samotné plody se většinou prodávají ve slaném nálevu. I přesto je najdeme naložené v oleji. I tento lze jednoduše slít do sběrné láhve. Nejen zde platí, že škoda kapky, která padne vedle. Olej může často zbýt i na talířcích, ten se dá také sbírat. Nevadí, pokudobsahuje trochu vody či nálevu, raději troška vody ve vytříděném oleji než troška oleje v odpadní vodě. Jasným adeptem na třídění oleje, je ten z rybích konzerv. Sardinky, sledě, makrely, tuňák a všechny ostatní známé i neznáme rybky v konzervě. Pro použití dosalátu nebo do pomazánky doporučujeme přimíchat čerstvý, kvalitní olej a ten z konzervy vyhodit. Samozřejmě do správné popelnice,  tedy do olejové. Naopak překvapivý pokrm, ze kterého lze získat olej ke třídění může být grilované maso, zelenina či sýr. Maso, lilek i hermelín potřebují jít na gril v olejovém kabátku. Ideálně s česnekem chilli nebo bylinkami. Pokud vám po grilování zbudemarináda, výborně! Můžete jitaké vytřídit.

Pomalu se dostáváme do oblasti smažení. Ano, většina se na něj dívá skrz prsty, ale upřímně–máme ten malý hřích rádi! Co třebakoblihy? Nebo langoš? I na těchto dobrotách si můžete pochutnat doma.

Dalším je typický smažený pokrm–smažené ryby, rybí prsty, fish&chips, řízky, smažené sýry.Můžete smažit na pánvi nebofritovat. Na oleji, másle, sádle či jiném tuku. A všechny tyto oleje a tuky jsou vhodné ke třídění. Málo kdo ví, že se dá vytřídit i výpek z masa nebo tukový škraloup z vývaru. Je vhodné tento zbylý tuk slít do lahve na třídění a pak teprve dát pekáč nebo hrnecdo myčky. Takto vám tuk nezanese potrubí pod dřezem a ještě dostane možnost, být znovu užitečný. Co takhle někdy vyzkoušetdomácí smažená křidélka nebo špalíčky? Dbejtena to, aby se olej příliš nepřepaloval, použijte kvalitní olej na fritování (řepkový čipalmový nebo jejich mix), nepoužívejte jej vícekrát–zchladnutí a opětovné zahřívání mění oleje a tuky na karcinogenní látky.Křidýlka a špalíčky smažte při 180°C podobu 8-10 minut. Dále jsou tady hranolky–asi první věc co nás napadne, když se řeknesmažení. A při přípravě rozhodně vzniká odpadní olej. Vyzkoušejte domácí hranolky z čerstvých brambor. Nejdříve je asi 4 minutysmažte ve 120°C oleji, kde se předvaří uvnitř. Zároveň je tato teplota dostatečně vysoká, aby se hranolky nenacucaly olejem. Po 4minutách zvyšte teplotu na 180°C (palmové oleje zvládnou i teplotu 200°C). Poté se smaží do zlatova.A olej ze smažení patří kam?Do PETky a do popelnice. Po smažení nechte olej vždy vychladnout, abyste se při manipulaci nepopálili. Ani té PETce se nebudehorký olej příliš líbit.Pokrmů a pochutin, ve který najdete jedlý olej a tuk vhodný k recyklaci je spousta. Záleží také jakou kuchynipreferujete–vietnamskou, indickou, thajskou, italskou, francouzskou, českou? V tomto článku jsme vám chtěli ukázat, že olej neníje z fritovacího hrnce. Pravdou je, že klasické fritování v domácnostech tolik oblíbené není, to ale neznamená, že se nemůžete podíletna třídění oleje a chránit tak přírodní zdroje a snižovat emise. A nezapomeňte, že třídit se dají i pevné, živočišné tuky jako máslo asádlo.

A v neposlední řadě si také ušetříte starosti s ucpaným potrubím ve vaší kuchyni či koupelně. Děkujeme, že třídíte! Poznámkanazávěr–do olejových popelnic patří pouze jedlý odpadní olej a tuk! Nejsou určeny pro motorové, hydraulické, technické ani žádnéjiné průmyslové oleje a maziva.

ikona Pojďte třídit jedlé oleje s námi (PDF 1.5 MB)

dopisObecní úřad Želešice

ul. 24. dubna 16
Želešice, 664 43

E-mail: zelesice@zelesice.eu
Tel./Fax: 547 217 527

Po 8.00 | 17.00
St 8.00 | 17.00

Čas poslední aktualizace: 02.12.2021 000 07:18

Vyrobeno v Origine

Nahoru

VYHLEDÁVÁNÍ

Levé menu